O Ścianach we wzorach

W ramach naszej współpracy z portalem Stylowy-Wroclaw.pl w kolejnym artykule dzielimy się z Państwem naszymi inspiracjami.

Sciany we wzorach

Wzory i faktury na ścianach są efektownym i często stosowanym sposobem na ożywienie wnętrza, nadanie mu indywidualnego charakteru, a nawet poprawienie jego proporcji.

Dostępny jest szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych zapewniających zróżnicowane efekty, m. in. tapety i fototapety oraz aplikacje naklejane na ściany dające możliwość szybkiej zmiany wystroju. Efekt wzorów przestrzennych można uzyskać stosując tynki i farby strukturalne, aplikacje z masy tynkarskiej oraz dekoracyjne panele trójwymiarowe do malowania. W kuchni, łazience czy holu dekoracyjną ścianę można zaaranżować z gresu we wzory lub skomponować wzór z płytek o różnych kolorach lub formatach.

W przestronnych wnętrzach sprawdzą się duże wzory, najlepiej na jednej ścianie, wyeksponowanej i nie zasłoniętej meblami. Duże wzory w kontrastowych kolorach mogą być agresywne w odbiorze, mogą zmęczyć lub szybko się znudzić dobrze jest więc stosować je na ścianach, które nie są stale w polu widzenia osób przebywających we wnętrzu np. za zagłówkiem łóżka lub np. na klatce schodowej gdzie tylko się przechodzi. Mogą to być fototapety o dużych motywach lub tapety o fakturze i kolorze skontrastowanym z pozostałymi ścianami.
W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się drobne desenie, najlepiej w monochromatycznej kolorystyce lub tapety bądź fototapety stwarzające wrażenie trójwymiaru – odpowiednio podświetlone optycznie powiększą wnętrze. Dekoracyjny pas można też zastosować jedynie na fragmencie ściany.
Na ścianach prostopadłych do okien warto stosować wzory, które wydobywane i podkreślane są przez światło, np. z lekko wklęsłym lub połyskującym motywem.
W wąskich pomieszczeniach na krótszej ścianie warto wprowadzić wzór o poziomym kierunku, np. prążki, pasy, który optycznie poszerzy wnętrze.
Niskie pomieszczenia wizualnie podwyższy wzór o kierunku pionowym.

arch. Anna Pelczarska-Kowalczuk

, Продвижение продающего сайта, Расчитай персональный календарь зачатия и дней относительно безопасного секса