Uprawa papryki słodkiej bardzo często kojarzona jest jako zmielona przyprawa, którą znajdziemy w torebce na sklepowej półce. Papryka słodka podkreśli smak potraw mięsnych, sosów, twarogów, sałatek, wędlin, a także potraw z ryb czy ryżu. Łączy w sobie zarazem ostry oraz słodki smak. Jednocześnie należy zaznaczyć, że papryką słodką nazywa się także paprykę – warzywo, które tak często gości na naszej grządce. Papryka pomaga w zwalczaniu między innymi astmy. Ze względu na dużą ilość witaminy c świetnie radzi sobie również z przeziębieniem. Papryka słodka polecana jest osobom chorującym na miażdżycę oraz mających problemy z zaćmą. Papryka nadaje się do spożycia na surowo oraz po obróbce cieplnej. Warzywo to nada się jako składnik surówek, sprawdzi się również po obróbce cieplnej – gotowana lub pieczona z nadzieniem mięsnym.
Papryka słodka bogata jest w witaminę C, wapń i żelazo. Należy pamiętać, że po obróbce cieplnej papryka traci dużą część tej witaminy. Dlatego najlepiej gdy papryka spożywana jest na surowo. Z racji bogatej zawartości witamin warto zadbać o to, by warzywo to znalazło się w naszej codziennej diecie. Wpłynie to pozytywnie na układ krążenia oraz wzmocnienie odporności organizmu. Niemniej nie zaleca się spożywania papryki w przypadku występowania problemów z owrzodzeniem żołądka i dwunastnicy.
Papryka słodka stanowi podstawę w kuchni węgierskiej oraz hiszpańskiej. Możemy wyróżnić wiele odmian papryki, różnią się one między sobą kolorem, kształtem oraz smakiem. Zwyczajowo dzieli się paprykę na słodką i ostrą. W kuchni spotkamy ją rzecz jasna w postaci surowej oraz sproszkowanej. Paprykę słodką użyć możemy do sałatek, gulaszy, kanapek oraz zapiekanek. Sprawdzi się także jako dodatek do sosów, dań mięsnych, rybnych, zup i potraw z ryżu i makaronu. Paprykę nadziewaną śmiało możemy podać jako przystawkę, która pobudzi apetyt gości ze względu na swoje właściwości.
Czym kierować się podczas zakupu papryki? Należy zadbać o to, by papryka była twarda, błyszcząca oraz nie miała pomarszczonej skóry.