Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad sensem i znaczeniem oczywistych rzeczy. Okazuje się jednak, że prozaiczne przedmioty i najprostsze pytania sprawiają najwięcej trudności. Jeśli zapytamy przeciętnego człowieka po co właściwie jest parapet, to pewnie nie dostaniemy kompletnej odpowiedzi. Nie zastanawiamy się nad takimi rzeczami, bo zwyczajnie nie mamy na to czasu. Przyjmuje się, że skoro mamy w domu okna to znajdują się w nim również parapety. Skoro ktoś je wymyślił, to widocznie są potrzebne. Tak właśnie myślimy.

parapetJeśli jednak poświęcimy chwilkę czasu i dokładniej zastanowimy się nad tym, okaże się, że parapet jest bardzo ważnym elementem wykończenia naszego wnętrza. Oprócz tego, że ładnie wygląda i można na nim postawić doniczki z pięknymi kwiatami, kubek z kawą lub herbatą, ramkę ze zdjęciem bliskiej osoby i wiele innych rzeczy. Parapet ma być przede wszystkim funkcjonalny i to od nas zależy co na nim położymy. W ten sposób wykorzystujemy parapet do własnych celów, jednak jego rola jest dużo większa. parapet
Przede wszystkim należy odróżnić parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze, rzecz jasna, znajdują się na zewnątrz domu i z tego powodu powinny być odporne na trudne warunki atmosferyczne. Zasadniczo takie parapety pełnią jedną funkcję — odprowadzają wodę, która spływa po szybie, przez co chronią ściany przed namoknięciem. Natomiast parapety wewnętrzne, jak już zostało powiedziane, pełnią ważną funkcję estetyczną i funkcjonalną. Ponadto ograniczają ruch ciepłego powietrza w górę i kierują ciepło z kaloryferów w stronę pokoju (oczywiście tylko wtedy gdy kaloryfer znajduje się pod parapetem). Chronią również ściany przed zaciekami, w chwili kiedy zostawiliśmy otarte okno a zaczął padać deszcz. W takim przypadku woda zbiera się na parapetach a nie zalewa ścian naszego pokoju.
Wybierając parapet musimy pamiętać, że ma on pasować do wnętrza pomieszczeń. Musimy więc wybrać materiał i kolor najbardziej odpowiadający wystrojowi. Do wyboru mamy parapety drewniane, z kamienia lub z tworzywa sztucznego czy metalu. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Różna jest ich cena, wytrzymałość, warianty kolorystyczne. Musimy więc dokładnie poznać wszystkie aspekty, aby później uniknąć rozczarowań. Pamiętajmy, że dobry parapet to przede wszystkim przemyślany wybór.